Fotografia architektury

Sposób, w jaki budynek reprezentuje się z zewnątrz, jest nie mniej ważny od jego wnętrza. To niemal jak wizytówka, którą widzi każdy przechodzień. Właśnie dlatego budynki znanych inwestorów takich jak Rockefeller są tak dopracowane. To namacalne dowody idei twórców. Odpowiednia fotografia architektury pozwala uzyskać ten sam efekt w świecie internetu.

Fotografia architektury

Sposób, w jaki budynek reprezentuje się z zewnątrz, jest nie mniej ważny od jego wnętrza. To niemal jak wizytówka, którą widzi każdy przechodzień. Właśnie dlatego budynki znanych inwestorów takich jak Rockefeller są tak dopracowane. To namacalne dowody idei twórców. Odpowiednia fotografia architektury pozwala uzyskać ten sam efekt w świecie internetu.

Ale pewnie zastanawia Cię jak taka sesja w ogóle wygląda?

Wykonanie dobrych zdjęć architektury to nie lada wyzwanie. O ile w przypadku domów czy kamienic zwykle wystarczy spacer po najbliższej okolicy, by znaleźć odpowiednią perspektywę, o tyle w przypadku wieżowców oznacza to czasem kilkukilometrową przejażdżkę samochodem. Tak samo bywa z górskimi pensjonatami, gdzie zdarza się, że najlepsze ujęcie to to z sąsiedniego grzbietu na tle Tatr. W związku z tym sesja to zwykle co najmniej dwa dni pracy. Pierwszy dzień to rozeznanie w terenie, spędzamy kilka godzin poruszając się dookoła obiektu i dopiero kolejnego dnia, gdy pogoda będzie dobra, wykonujemy zdjęcia z właściwym już światłem. Bo oczywiście kierunek padania światła ma ogromne znaczenie dla finalnego efektu.

Jak widać jest trochę spraw nad którymi trzeba się pochylić. Każdy obiekt jest zupełnie inny, stąd kluczowym aspektem jest odpowiednie rozeznanie. W tym celu najlepiej jest po prostu porozmawiać. Opowiedz nam o tym, czego potrzebujesz.

Jak wygląda cykl realizacyjny?

Tutaj padają wszystkie pytania i odpowiedzi. Ustalamy wszystkie szczegóły dotyczące budynku, obiektów przynależnych, parkingu i ewentualnych innych elementów otoczenia, które chcesz zawrzeć na zdjęciach.

Na podstawie zebranych danych następuje oszacowanie kosztów zlecenia. Jednak ponieważ rozliczamy się per zdjęcie, ostateczny koszt może się trochę różnić, jeśli np. finalnie zamówisz więcej zdjęć niż pierwotnie zakładano.

Ponieważ staramy się fotografować przy dobrej pogodzie, termin potrafi być nieco ruchomy. Jednak jeśli nie przeszkadza Ci to, co dzieje się na zewątrz, możemy fotografować w każdą pogodę.

Dzień, w którym dzieje się magia. Przyjeżdżamy na miejsce i wykonujemy zdjęcia. Preferujemy pracę w samotności jeśli jednak zechcesz nam towarzyszyć podczas realizacji to na pewno się dogadamy.

Zwykle trwa od 3 do 7 dni roboczych od zakończenia zdjęć, jednak wszystko zależy od charakteru zlecenia.

Przesyłamy wyretuszowane zdjęcia i czekamy na ewentualne uwagi. Jeśli takowe się pojawią, czym prędzej wprowadzamy poprawki by jak najszybciej cały pakiet mógł dla Ciebie pracować. To już wszystko!

Jaki jest ostateczny koszt takiej sesji?

Jak wspominaliśmy wyżej, ostateczna cena zawsze wymaga konsultacji, gdyż czymś innym jest sesja domu z ogrodem, a czymś zupełnie innym sfotografowanie biurowca w centrum miasta. Skomplikowanie obiektu przekłada się bezpośrednio na czas potrzebny do wykonania zdjęć, ponieważ zawsze staramy się osiągnąć możliwie najlepszy rezultat.

Na bazie wykonanych już sesji możemy ostrożnie skalkulować, że cena powinna oscylować w okolicach:

50 PLN netto za jedno zdjęcie

Minimalna ilość zdjęć potrzebna do zaprezentowania obiektu zaczyna się od 6 sztuk, niezależnie od tego czy są to zdjęcia z szerokiej perspektywy czy detale. W obrębie 20 kilometrów od centrum Katowic dojazd jest gratisowy, powyżej tej odległości doliczamy koszty dojazdu. Proszę się jednak nie martwić – zarabiamy na robieniu zdjęć, nie na jeżdżeniu samochodem. Po ustaleniu adresu, rodzaju obiektu oraz wielkości sesji zaprezentujemy ostateczną wycenę.

Kilka przykładowych zdjęć