Sztuka

zbawi świat

W oparciu o cytat „piękno zbawi świat” Dostojewskiego z powieści Idiota pozwoliliśmy sobie rozszerzyć koncepcje, proponując powyższe, nieco zmodyfikowane sformułowanie.
Ale jak to w ogóle możliwe? W jaki sposób sztuka może być ratunkiem dla świata?

Poprzez literaturę, muzykę, film, fotografie czy inne formy twórczości obcujemy z substytutem doświadczenia, którego sami nie mieliśmy okazji przeżyć. Upraszczając, w pewien sposób przeżywamy życie innych. Właśnie wtedy i tylko wtedy mamy do czynienia ze sztuką.

Gdy pomyślisz o tym w ten sposób, okazuje się, że łatwiej będzie odróżnić wartościową sztukę od przyziemnej. Po prostu nie każde doświadczenie jest warte przeżycia. Dzieła zabierająca nas w rejony, które nie wnoszą niczego konstruktywnego, są niczym statek w czasie flauty — niby gdzieś jesteśmy, ale ostatecznie nigdzie się nie udamy. Mimo wszystko z definicji nie można takim dziełom odmówić miana sztuki, bo w końcu przenieśliśmy się do innego świata. Jeśli jednak mamy wybór, wówczas lepiej skupić się na wartościowej sztuce. Takiej, która nie tylko nas gdzieś zabierze, ale i doprowadzi do jakiegoś miejsca. I wcale nie oznacza to łatwej podróży. Czasem trzeba przejść przez piekło, aby zrozumieć czym jest niebo i będzie to wartościowe przeżycie.

Ale możesz się zastanawiać, po co w ogóle tracić czas na życie innym życiem? To proste — nasze własne życia trwają zbyt krótko, aby samemu odkrywać wszystkie tajemnice. Bez wiedzy poprzedników błądzilibyśmy jak dzieci we mgle. Sztuka pozwala doświadczać i poznawać dorobek ludzkości, na którego bazie tworzymy jutro. Jesteśmy wynikiem przeszłości, żyjącej w teraźniejszości, aby być fundamentem przyszłości.

Dlatego oddajemy się tutaj sztuce w każdej formie, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii i filmu, uważając je za najdoskonalszą formę z uwagi na zawieranie w sobie tak wielu innych rodzajów sztuki. Naszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat tego, jak tworzyć, rozwijać i pielęgnować sztukę, nawet komercyjną, z nadzieją, że dzięki jej wpływowi będziemy mogli obudzić się jutro w odrobinie lepszym świecie.

Sztuka jest drogą.